Anadolu Hisarı Oto Çekici

Anadolu Hisarı Oto Çekici

Anadolu Hisarı Oto Çekici  ; Acil Oto Kurtarıcı Olarak İstanbul Beykoz İlçesinde Anadolu Hisarı civarında oto çekici kurtarıcı hizmetleri sunmaktayız. Kısaca sizlere ilçe ve semt hakkında bilgiler vereceğiz. Anadolu Hisarı Oto Çekici ; Hem amaç semtimizi tanımak ve bilgi edinmektir. Sizlere en iyi hizmetleri sunmak ve bu çekici hizmetlerinden sizleri profesyonel olarak faydalandırmaktır.İstanbul Boğazı ile Göksu (Aretas) Deresi’nin Boğaz’a karıştığı yedi dönümlük, denize doğru uzanan alanda bulunan bu kale çevreye ismini vermiştir.

Anadolu Hisarı Oto Çekici – Yol Yardım 0553 954 34 34

Sizlere Kısaca Anadolu Hisarı Hakkında Bilgiler Sunacağız. Bu Bilgiler Güvenilir kaynaklardan esinlenmiştir. Herhangi bir ilave tarafımızdan yapılmamıştır.

”Anadolu Hisarı, ileri bir karakol olarak Yıldırım Beyazıt tarafından 1395 yılında yaptırılmıştır. Kalenin bulunduğu alanda yapılan araştırmalarda daha eskiye yönelik kalıntılara rastlanmamıştır.Yıldırım Beyazıt’ın bu kaleyi yaptırmasındaki amaç Boğaz geçişlerini kontrol altına almak ve Göksu Vadisi’ne girişi de önlemek idi. Nişancı Mehmet Paşa tarihinde Güzelcehisar olarak ismi geçen bu kaleye Gözlücehisar ismi de yakıştırılmıştır. Nişancı Mehmet Paşa tarihinde kalenin yapım tarihi 1394–1395 olarak belirtilmiştir. Fatih Sultan Mehmet dönemi tarihçilerinden Tursun Bey buradan Yenihisar veya Yenicehisar olarak söz etmiştir. Hoca Sadettin Efendi de buraya Akçahisar olarak değinmiştir. Aşıkpaşazâde tarihinde bu kalenin yapılışı ile ilgili bilgiler bulunmaktadır:

Anadolu Hisarı Oto Çekici

Anadolu Hisarı Oto Çekici

Anadolu Hisarı Oto Kurtarıcı – 0553 954 34 34

“Yıldırım Beyazıt, Kocaeli’nden geçerek, İstanbul’a doğru geldi (1390–91) ve Şile Kalesini alan Yahşi Bey’i gönderdi. Sultan Boğazkesen üzerinde Güzelce Hisar adlı bir şato yaptırdı.”

Yıldırım Beyazıt ile Timur arasında 1402’de yapılan Ankara Savaşı’ndan sonra kale Osmanlı yönetiminde kalmıştır. Bu dönemde Osmanlı Beyliği dağılma aşamasına geldiğinden Süleyman Çelebi Bizans’ın desteğini sağlamak amacı ile İstanbul’a yakın olan Kartal, Pendik gibi yerler Bizans’a geri verilmiş, ancak kalenin bu dönemdeki durumu bilinmemektedir. Bazı kaynaklarda Süleyman Çelebi’nin bir süre burada kaldığı da belirtilmektedir.

Fatih Sultan Mehmet Rumelihisarı’nı yaptırırken Anadoluhisarı’nın çevresini de bir Hisarpeçe ile çevirmiştir. Bu duvarın arkasına yerleştirilen toplar ile de Boğaz’dan geçen gemilere gerektiğinde ateş açılması sağlanmıştır.

İstanbul’un fethinden sonra bu kalenin işlevi bitmiş ve bir süre suçlu Yeniçeriler için hapishane olarak kullanılmıştır. XVII.-XVIII. yüzyıllarda bir süre Boğaz’a yönelik kazak akınlarının önlenmesinde kullanılmış, daha sonra Boğaz girişindeki kale ve istihkâmların yapılması ile de önemini yitirmiştir.

XVI. yüzyılda hisar ve çevresinde görevli askerlerin ve ailelerin yerleşmesi ile burası küçük bir mahalle konumuna gelmiştir. Fatih Sultan Mehmet döneminde hisarın önüne küçük bir mescit yapılmış ve burası Anadoluhisarı Mescidi Mahallesi ismi ile eski kayıtlara geçmiştir.

Anadolu Hisarı Osmanlı mimarisinde kale mimarisine göre yapılmıştır. İlk yapımında kare planlı bir kule ve bunu çevreleyen duvarlardan meydana gelmiştir. O dönemde kalenin bulunduğu yer kayalık bir burun olduğundan denizin sur duvarlarına kadar geldiği sanılmaktadır. Göksu Deresi’nin getirdiği alüvyonlar daha sonra arazi konumunu değiştirmiş, kalenin duvarlarının çevresi dolmuş ve kale iç kısımda kalmıştır.”

Bu kadar güzel bir geçmişi olan beldede çok daha eskiye dayalı güzel bilgiler içermektedir. Tıpkı beldenin güzelliği ile beraber gelen tarihi gibi güzel bir yer olan beldemizde sizlere profesyonel olarak Oto Çekici , Yol Yardım , Oto Kurtarıcı hizmetleri sunmaktayız. Yolda kaldığınız durumlarda Anadolu Hisarın da Oto Çekici diye aratma yaparsanız bizi internette kolayca bulabilirsiniz. www.acilotokurtarici.com Sizlere sorunsuz bir şekilde hizmet sunarak tecrübeli ve sorunsuz, bakımlı araçlarımız ile sizlere yol yardım hizmetleri sunmaktayız. Acil Oto Kurtarıcı eşi olmayan bir çekici firmasıdır. Sizlere Aileden biri davranarak araçlarınızı bulundukları yerden alarak istediğiniz yere bırakıyoruz. Hemen bizleri arayın gelelim….Bir Önceki Makalemiz olan 3.Hava limanı oto çekici makalemizi inceleyebilirsiniz.


Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
Bizi Arayın